Provoz vozidla v zimě


Nepříznivé vlivy

Typů vozidel na silničním trhu je celá řada, přičemž většina slouží k přepravě lidí či nákladu. Proto vždy chceme, aby se vše vždy dostalo zdárně až do cíle. Když je venku sníh, na silnici led a teploty pod nulou, tak to může být o dost složitější. Připravovat bychom se měli ještě za plusových teplot. Začít bychom mohli zaměřením autobaterie a jejím nabitím, protože řada řidičů každým rokem při prvním mrazu nenastartuje. Dále můžeme ještě v motorovém prostoru zůstat a ověřit, do kolika stupňů jsou kapaliny nemrznoucí, protože stářím se chemické vlastnosti zhoršují.

zasněžená auta

Také je dobré řešit antikorozní ochranu podvozku a spodní části karoserie, přičemž ochranu je nejlepší provést http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/skripta/kurz_fyziky_pro_DS/display.php/molekul/2_5 hned u nového automobilu, dokud je čistý a bez počáteční koroze. U těch starších je to výhodné provést také i s předchozím odstraněním koroze, protože ta díky soli může dost přikročit. Když už jsme u podvozku, tak se nesmí zapomenout zkontroloval obutí, protože kvalitní pneumatika a dobrým vzorkem nás dokáže podržet v krizových situacích.

Výbava

Každý vozíme povinnou výbavu dle typu vozidla, kam patří například lékárnička a reflexní vesta. V zimním období je však lepší přibrat pár věcí, které se budou hodit. Jako první sem řadíme škrabku. Dále se nám rozhodně bude hodit lopata, protože díky, když silničáři přihrnou sníh k zaparkovaným vozidlům, tak budeme mít problém vyjet a zkoušet to projet vytáčením motoru není nic ideálního, protože motor zejména v takových podmínkách je lepší zahřívat pomalou jízdou. Ještě je dobré mít při ruce takovou drobnost, a to rozmrazovač zámků.

traktor s řetězy

I dálkovému ovladači se může vybít baterie a zamrzlý zámek rozhodně nepotěší. Řidiči kamionu se neobejdou ani bez sněhových řetězů. Přeci jen několikatunový kolos může na namrzlé vozovce ztratit trakci. Řetězy tuto situaci však vyřeší, přičemž pokud jste je někdy v nouzi sami použili, tak jistě víte, že Vás dokáží zachránit i při dost nepříznivých podmínkách a na některých místech je jejich nasazení dokonce povinné. Zakoupit je musíme dle našich kol, takže je nalezneme třeba pod označením sněhové řetězy 215/65 r16. Tyto jsou navíc z pevné slitiny a pozinkované, takže něco vydrží.