Pozvánka do Porta


Historická stránka města

Historická Äást mÄ›sta Porto je specifická koncentrací památek z vÄ›tÅ¡iny stavebních slohů. PodobnÄ› je na tom například Praha. Tak se podle architektury mÄ›sta dá zachytit stavební vývoj zemÄ› za nÄ›kolik staletí.

Významné stavby: mosty

Porto bylo od pradávna centrem obchodu a řeka, která je v hlubokém údolí vedoucím městem, byla pro obchodníky velkou překážkou. A tak přišly na řadu mosty. Ty se dnes staly neodmyslitelnou dominantou města.

Prvním mostem byl pontonový Ponte dos Barcos. Zbudovaný byl v roce 1806. Roku 1843 byl tento most nahrazený Ponte do Pensil, z nÄ›hož se dochovala dvojice kamenných pilířů. Ty už jsou dnes jen jako vzpomínka na staré Äasy.

V roce 1877 byl vystavÄ›ný ocelový Ponte Maria Pia, který působil zároveň i pro železniÄní dopravu. Stavbu řídil Gustave Eiffel a most sloužil až do roku 1991. Tehdy jeho funkci pÅ™evzal Ponte de Sao Joao.

Světoznámý je most, který má dvě patra Ponte Dom Luís I. Měří 45 metrů a stavbu řídil žák Théophile Seyrig. Horní patro dnes slouží pro metro a chodce.

Porto je po Lisabonu nejvÄ›tším dopravním uzlem zemÄ›, silniÄním i železniÄním. Přístav Porto de Leixoes je jedním z nejvÄ›tších v zemi.

porto2

Porto dnes

Doprava v samotném Portu je soustÅ™edÄ›ná hlavnÄ› na metro. Metro není jen po zemí, ale je i pouliÄní a nadzemní. MÄ›stské autobusy jezdí na zemní plyn. Ve mÄ›stÄ› se vyskytuje jeÅ¡tÄ› pár linek tramvají a je zde visutá kabinová lanovka.

Kulturní centrum

Porto je také významným kulturním mÄ›stem. V roce 2001 dokonce obdrželo oznaÄení: Evropské hlavní mÄ›sto kultury. MÄ›sto má historické jádro s desítkami kostelů, klášterů a veÅ™ejných budov ze 14. až 19. století a je zapsáno na seznamu svÄ›tového dÄ›dictví UNESCO.

porto3

Portské víno

Portské víno se vyrábí z vína, které se vypěstuje a zpracuje v oblasti údolí Douro. Oproti běžnému vínu se do vína přimíchává vinná pálenka.

Doprava

Do Portugalska se nejlépe dopravíte letecky. Levné letenky praha porto jsou k dostání nejsnadněji mimo hlavní turistickou sezonu.